Polish (Poland)English (United Kingdom)

W 2002 roku z fascynacji i chęci udało nam się zorganizować przegląd filmów Andrzeja i Janusza Kondratiuków. W ciągu kilku dni na początku lata na sopockim Monciaku, nieopodal Klubu SPATiF na wielkim ekranie dokonaliśmy projekcji niemal wszystkich filmów Braci Kondratiuków, co spotkało się z dużym zainteresowaniem odbiorców oraz przypadkowych przechodniów. To właśnie Andrzej Kondratiuk zainspirował nas później do dalszego rozwoju tej imprezy i to on był pomysłodawcą jej obecnej nazwy czyli SOPOT BiMBA FiLM. I tak szczęśliwie od 7 lat każdego roku na początku lata w Sopocie spotykają się starzy dobrzy znajomi z planu, którzy nakręcili wszystko co najlepsze w polskiej kinematografii, ale nie zawsze i często pokazywane jest publicznie. Dotychczas udało się nam wyświetlić kilkadziesiąt filmów fabularnych, etiud szkolnych oraz filmów dokumentalnych takich twórców jak:

* Andrzej Kondratiuk,
* Janusz Kondratiuk,
* Marek Piwowski,
* Andrzej Wajda,
* Krzysztof Kieślowski,
* Jerzy Gruza,
* Feridun Erol,
* Jerzy Hoffman,
* Andrzej Konic,
* Krzysztof Szmagier,
* Jerzy Ziarnik,
* Paweł Pitera,
* Stanisław Jędryka,
* Stanisław Bareja,
* Roman Załuski,
* Józef Gębski,
* Krzysztof Rogulski.

Podczas naszych corocznych projekcji, oprócz wymienionych kilku reżyserów spotykali się z nami, dobrze się przy tym bawiąc, również aktorki i aktorzy:

* Leon Niemczyk,
* Emilia Krakowska,
* Iga Cembrzyńska,
* Zofia Czerwińska,
* Jolanta Zykun,
* Małgorzata Kobiela,
* Marta Maklakiewicz,
* Janusz Kondratiuk,
* Zbigniew Buczkowski,
* Jan Nowicki,
* Roman Kłosowski,
* Artur Barciś,
* Bronisław Cieślak.

A bimbowe rejsy po Zatoce Gdańskiej z udziałem zaproszonych gości i części publiczności to już prawdziwa legenda. SOPOT BiMBA FiLM to impreza stworzona i organizowana przez środowisko sopockiego SPATiF-u oraz Sopocką Odessę. Więcej dowiecie się ze strony www.bimbafilm.pl